Video TDR failure nvlddmkm.sys hatası çözümü (Windows 10 ve Windows 11)

Ekran kartlarımız gün geçtikçe eskiyor malum. Bu eskime her ne kadar sürücülerinizi güncel tutmaya çalışsanız da bir takım problemlere sebep oluyor. Bu sorunların en berbatlarından birisi de “Video TDR failure nvlddmkm.sys” hatası. Yüksek performans gerektiren oyun ya da yüksek çözünürlüklü video izlerken Windows 10 ve 11’de sıklıkla yaşanan bu problemde bilgisayarınız sinirlerinizi alt üst edene kadar defalarca bu mavi ekran hatasını size gösterip ardından reset atıyor. Problemi çözmek için aşağıdaki adımları takip ederseniz sorunu aşmak mümkün:

1) Bilgisayarınızı Güvenli Mod’da başlatın. Şu bağlantıdan faydalanabilirsiniz bunun için. Windows 10/11 için güvenli modda bilgisayar açılışı: http://windows.microsoft.com/tr-tr/windows-10/start-your-pc-in-safe-mode

2) DDU yazılımı ile NVIDIA sürücülerini kaldırmanız gerekiyor bilgisayardan (Yazılımı indirip çalıştırdıktan sonra “Grafik Kartı” seçeneğini seçmeyi unutmayın.). DDU indirmek için: http://www.guru3d.com/files-details/display-driver-uninstaller-download.html

3) Ccleaner ile de kayıt defteri ve süprüntü temizliği yapmalısınız. CCleaner indirmek için: https://www.piriform.com/ccleaner/download

Kayıt defteri temizleme: https://www.youtube.com/watch?v=dN1-kOQ7NNs

4) Normal bir şekilde tekrardan en güncel sürücüyü indirip, kurun. Buradan Nvidia ve ayrıca Buradan varsa Intel sürücülerini tekrardan güncellemeyin.

Arka planda çalışan gereksiz ve bilgisayarı yoran hizmetleri kapatın.

  • Windows tuşuna ve aynı anda R tuşuna basarak Çalıştır menüsünü açın,
  • Açılan Çalıştır penceresinde, “msconfig” yaz ve Tamam’a tıklayın,
  • Hizmetler” seçeneğine tıklayın,
  • Burada bulunan “Tüm Microsoft hizmetlerini gizle” seçeneğini işaretleyin, <— Bu çok önemli; aksi halde bilgisayarını açamayabilirsin.
  • Listede bulunan tüm hizmetleri seçip “Tümünü devre dışı bırak” butonunu tıklayın.
  • Uygula”ya ve daha sonra “Tamam”a tıklayın,
  • Bilgisayarınızı yeniden başlatın,
  • Bu arada hizmetler içerisinden kapatmak istemediğiniz bir hizmet varsa açmış olduğun Hizmetler penceresinden o hizmeti tekrar açabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.